Gdy zdarzy nam się, ze wyjedziemy do Rosji w celu lepszego opanowania języka rosyjskiego, warto poznać nieco świąt i obyczajów rosyjskich. Nie będziemy wówczas „w tyle” za naszymi towarzyszami, będącymi za pan brat ze swoimi obyczajami i tradycjami. Nie ma zatem żadnej wątpliwości, że warto przyswoić sobie chociaż kilka z wszystkich tradycji, jakie nieodmiennie obowiązują w Rosji, co niewątpliwie doda nam pewności siebie podczas pobytu w tym kraju.
Jak wszystkim doskonale wiadomo, pierwszym świętem z którym mamy do czynienia w całym roku kalendarzowym jest tzw. Nowy Rok. Jest on bardzo bogaty w różnego rodzaju tradycje – bardziej niż u nas. Najpopularniejszą potrawą noworoczną są bez wątpienia pierożki. Właśnie w nich zapieka się różnego rodzaju niespodzianki, które mają wróżyć, jaki czeka nas rok. Kiedy podczas noworocznego posiłku zasiądziemy przy rosyjskim stole, możemy natknąć się na pierożki słone, słodkie, lub z pieniążkiem. Te słone mówią nam, że nadchodzący rok będzie pełen kłopotów i łez. Słodkie natomiast informują, iż rozpoczynający się rok będzie pełen szczęścia. Najszczęśliwsi są jednak ci, którzy wylosują pierożka z pieniążkiem – dla nich nadchodzący rok ma do zaoferowania mnóstwo bogactw – nie tylko materialnych. Jeśli wylosujemy normalnego pierożka, nie powinniśmy spodziewać się w nadchodzącym roku niczego wyjątkowego. Również wtedy, nie w Boże Narodzenie, dzieci odwiedza Dziadek Mróz. Podczas odwiedzin Dziadka Mroza młodzi Rosjanie i rosyjskie dzieci mogą liczyć na miłe upominki obowiązkowo znajdowane pod choinką.
Ku zaskoczeniu wszystkich obcokrajowców, Boże Narodzenie świętujemy w Rosji siódmego stycznia. Wiąże się to z tym, że Kościół Prawosławny później przeszedł na standardowy kalendarz gregoriański, w związku z czym w ich tradycji wystąpiło ok. dwutygodniowe opóźnienie. Jak w Rosji świętuje się Boże Narodzenie? Przede wszystkim nie obchodzi się go tak hucznie jak jest obchodzony Nowy Rok. Nigdy nie pełniło ono specjalnie szczególnej roli – dla Rosjan o wiele ważniejszym świętem jest Pascha. Świętowanie Bożego Narodzenia rozpoczyna Soczelnik – jest to wigilijna kolacja. Wtedy to na stole powinno się znaleźć dwanaście bezmięsnych dań. W sam dzień Bożego Narodzenia najpopularniejsze potrawy to słynna kutia, jak i pieczona gęś faszerowana jabłkami. W tradycji rosyjskiej jest to niezwykle ważne święto, integrujące wszystkich wyznawców prawosławia.
Kolejnym ważnym dla Rosjan świętem jest Dzień Kobiet, obchodzony 8 marca. Według tradycji ludowej jest to jedyny dzień w roku, w którym kobietom wypada się upić, a mężczyźni mają obowiązek ich pilnować. Tradycyjnym trunkiem tego dnia jest słynny rosyjski szampan, w Rosji szczególnie uwielbiany przez panie – dlatego tak często obecny tego dnia na rosyjskich stołach. Inna nazwa tego święta w tradycji rosyjskiej to Dzień Wiosny.
Święta i tradycje rosyjskie cz.1
Posted under: Artykuły