Nauka języka rosyjskiego od podstaw

Mimo rosnącej popularności języka angielskiego, wciąż nie brakuje ludzi chcących poznawać język rosyjski. Nie ma w tym absolutnie nic dziwnego, ponieważ językiem tym wciąż posługuje się cała masa osób, zwłaszcza za naszą wschodnią granicą. Język rosyjski okazuje się być również znakomitym ułatwieniem podczas podróży po krajach byłego bloku wschodniego. Z jego pomocą dogadamy się z większością ludzi, którzy obowiązkowo uczyli się tego języka w szkołach.
Język rosyjski to język pochodzący z tej samej rodziny co język polski, zatem jest pod wieloma względami niezwykle do niego podobny. Z początku jednak nie czujemy tego niezwykłego klimatu, a język rosyjski potrafi nas odpychać. Jakie są tego powody?
Głównym tego powodem, a zarazem pierwszą i zasadniczą trudnością, na jaką napotka uczący się języka rosyjskiego, jest bez wątpienia odmienny alfabet. Język rosyjski zapisywany jest za pomocą uproszczonej wersji cyrylicy (tzw. grażdżanka). Nie ma się jednak czym martwić, naprawdę! Litery odpowiadają jednak w większości tym łacińskim, a biegłe opanowanie cyrylicy to kwestia kilku-kilkunastu godzin pracy. Warto potem poświęcić trochę czasu na czytanie tekstów rosyjskich – mimo że nie zawsze będziemy rozumieć sens wypowiadanych przez nas słów, to jest to najlepszy sposób na utrwalenie alfabetu rosyjskiego.
Po pokonaniu „najstraszniejszego” etapu nauki języka rosyjskiego w postaci nauki alfabetu rosyjskiego zaczyna się ten prosty i przyjemny. Wiele słów rosyjskich ma identyczne lub podobne znaczenie co te polskie, a zatem nauka słówek to czysta przyjemność. Po opanowaniu zaś zadowalającej nas bazy słownictwa możemy zabrać się za naukę gramatyki rosyjskiej, która sama w sobie także jest prosta i zrozumiała (szczególnie dla Polaków).
Szczegółowy opis gramatyki rosyjskiej udostępniamy w tym artykule.
Gdy zadowalająco opanujemy język rosyjski na poziomie komunikatywnym warto odwiedzać rosyjskie czaty czy portale z newsami. Pozwoli to zarówno na poszerzanie naszej obecnej wiedzy, jak i na utrwalanie tego, co już umiemy. „Oswajamy” się dzięki temu z językiem w życiu codziennym.
Biegłe opanowanie języka rosyjskiego od podstaw powinno nam zająć znacznie mniej czasu niż nauka hiszpańskiego czy włoskiego – oczywiście, jeśli rzetelnie i sumiennie przyłożymy się do nauki na każdym jej etapie. Nie musi to być powodem, dla którego mielibyśmy się uczyć tego języka, ale jest to bez wątpienia duża motywacja. Jeśli lubimy uczyć się języków, to z całą pewnością warto dodać ten język do listy tych, które umiemy w stopniu biegłym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *